کاری را انجام دهید که برای آن ساخته شده‌اید

1234کاری را انجام دهید که برای آن ساخته شده اید“اگر نمی‌دانید که به کجا می‌روید احتمالا به جایی که دوست ندارید خواهید رسید”

لورنس پیتر

بسیاری از پزشکان بر این باورند که به محض اینکه بیماران بسیاری درمطبشان صف بکشند و در پایان روز یک کیسه پر از پول به منزل ببرند، موفقیتشان تضمین شده است. وقتی به این مرحله می‌رسند بسیار خوشحال می‌شوند و فکر می‌کنند که روزگار به همین شکل ادامه پیدا می‌کند به شکلی که می‌توانند با خیال راحت تا آخر عمر به همین روش ادامه دهند. به هر حال تنها با نگاه کردن به درآمدتان نمی‌توانید برای همیشه به سلامت شغل خود مطمئن باشید. بلکه نیاز دارید توانایی‌های شخصی خود را مرتب مورد ارزیابی قرار دهید. شما یک حرفه‌ای هستید و بزرگترین توانایی‌های شما دانش پزشکی و مهارتتان می‌باشد و برای اینکه موفق باشید همواره نیاز دارید این توانایی‌هایتان را به روز نگه دارید. ژاپنی‌ها به این منش kaizen می‌گویند که به معنای بهبود مداوم است. اگر شما به صورت فعالانه روی این منش کار نکنید آینده شغلی شما به خطر خواهد افتاد، حتی اگر شما درآمد خوبی داشته باشید. در حقیقت هر اندازه که شما در آینده موفق‌تر باشید بدین معنی است که شما از مهارت‌های امروزتان به بهترین شکل استفاده کرده‌اید و بنابراین نیاز دارید که هر روز با توان و انگیزه بیشتری کار کنید.

همواره باید دانشتان را نسبت به چیزهایی که برای بیماران ارزشمند است افزایش دهید. اگر فکر می‌کنید که پزشکان مانند برخی دیگر از مشاغل بر اساس زمانی که صرف کارشان می‌کنند پول دریافت می‌کنند دراشتباه هستید. این تنها چیزی نیست که پزشکان می‌فروشند. آن‌ها دانش پزشکی و مهارتشان را می‌فروشند که اگر هر روز در جهت بهبود آن تلاش نکنند با گذشت زمان به سرعت این دانش و مهارتشان قدیمی شده و ارزش خود را از دست می‌دهد. بنابراین همه‌ی ما به یک استراتژی شخصی برای شغلمان نیاز داریم و هرچه زودتر این استراتژی را به صورت یک فرمول در بیاوریم، پیشروی برایمان راحتتر خواهد بود.

فرقی نمی‌کند که شما ۲۵ ساله یا ۵۵ ساله باشید، شما همواره نیاز به تفکر در این زمینه دارید که شغل شما به چه سمتی پیش می‌رود. به دنبال پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساخت دارو و تجهیزات پزشکی، تغییرات قوانین دولتی، سیاستهای پرداختی بیمه‌ها و تغییرات در انتظارات بیماران، شما نیز نیاز دارید که همگام با آن‌ها تغییر کنید.

در حالی که به شغل خود فکر می‌کنید در نظر گرفتن سوالات زیر خالی از لطف نیست:

  • در چه زمینه‌هایی نسبت به سال گذشته از قبیل مهارت پزشکی یا روشهای ارتباط با بیمارانتان پیشرفت داشته‌اید؟
  • چه مهارت جدیدی را برنامه ریزی کرده‌اید که تا سال آینده در خود پرورش دهید؟
  • در چه زمینه‌ای دوست دارید مشهور شوید؟

به طور معمول پزشکان خود را با شرایط کاریشان وقف می‌دهند و بدون اینکه نسبت به شرایط موجود نیازی به تغییر احساس کنند، همان کاری را ادامه می‌دهند که همکارانشان می‌کنند. بدلیل اینکه خوب می‌دانند که متفاوت بودن بسیار سخت است چراکه علاوه بر تغییر خودتان نیاز است تخصصی را پیدا کنید که احساس می‌کنید برای آن به دنیا آمده‌اید و زمانی که شما به زمینه کاری مورد علاقه‌تان بپردازید می‌توانید موثرترین تمرینات را برای بهبود انجام دهید. هر انسانی علایق و استعدادهای منحصر به فرد خود را دارد پس چرا از این استعدادها برای درخشیدن و بهترین بودن استفاده نکنیم؟

 شما نیاز دارید که از نقاط قوت خود آغاز کنید و هرچه زودتر علایق خاص خود را پیدا کنید. همواره ۲ سوال زیر را از خودتان بپرسید:

  1. از چه چیزی بیشتر لذت می‌برید؟
  2. کدام قسمت از کارتان هست که حتی اگر پولی برای آن دریافت نکنید حاضرید هر روز انجام دهید؟
  • راز موفقیت، پیدا کردن کاری است که شما عاشق انجام دادن آن هستید و در انجام دادنش عالی عمل می‌کنید.
  •  مرحله بعدی جذب کردن بیمارانی است که به شما پول می‌دهند تا این کار را برایشان انجام دهید.

در نظر داشته باشید که لازم نیست زمینه کاری مورد علاقه شما حتما فیلد خیلی جدیدی باشد و یا نگرشی بسیار متفاوت از تمامی دیدگاه‌های قبلی شما نسبت به زندگی باشد.

اگر می‌خواهید که خود را به فردی بسیار ارزشمند تبدیل کنید نیاز دارید که تمام توجهتان را متمرکز کسب دانش و مهارت‌های بسیار بالا نمایید و کاری را انجام دهید که برای آن ساخته‌شده‌اید.

بر اساس آموزه های دکتر مالپانی

ترجمه: محمد ظهره وند

منبع: پزشک موفق

با عضویت در وب سایت پزشک موفق مقالات جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد