۶ نکته برای انتخاب بهترین منطقه برای مطبتان

12346 نکته برای انتخاب بهترین منطقه برای مطبتانیکی از مهم‌ترین تصمیماتی که یک پزشک در زندگی‌اش می‌گیرد انتخاب محل مطب می‌باشد. بعضی وقت‌ها شما حق انتخاب زیادی ندارید. اما اگر شما حق انتخاب دارید پس باید جستجو کرده و بهترین مکان را برای مطب خود پیدا کنید برخی از پزشکان جوان فقط دوست دارند که در شهر‌های بزرگ و پر زرق‌وبرق مطب داشته باشند اما به این نکته دقت نمی‌کنند که در شهر‌های بزرگ رقابت بسیار سنگین است و شاید زمینه پیشرفت برای یک پزشک جوان کمتر فراهم باشد. بنابراین اگر تمایل دارید در شهر‌های بزرگ مطب داشته باشید باید با یادگیری استراتژ‌های مناسب خود را برای رقابت آماده کنید و اگر تصمیم گرفته‌اید به شهر‌های کوچک بروید، بسیار مهم است که علاوه بر در نظر گرفتن شرایط کاری، نکات دیگر از قبیل فرهنگ و شرایط زندگی و آب و هوایی در آن شهر را نیز بررسی کنید و ببینید آیا زندگی در آن شهر با روحیات شما و خانواده‌تان سازگار است یا خیر!

بهتر است در انتخاب مطب ۶ نکته زیر را در نظر بگیرید:

۱-      قابل رویت بودن

بهترین مکان برای مطب شما جایی است که قابل رویت و قابل‌دسترسی آسان باشد. پزشکانی که مطبشان در کوچه پس کوچه‌های شهر است بیماران کمتری را می‌توانند جذب کنند. هرچقدر که بیماران مطب شما را راحت‌تر پیدا کنند احتمال رسیدن شما به سطوح بالای موفقیت بیشتر می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید خدمات بیشتری به عموم مردم ارائه دهید  باید مطب شما جایی باشد که عموم مردم بیشتر رفت‌وآمد می‌کنند. به دلیل اینکه مردم بیشتر ترجیح می‌دهند به پزشکی مراجعه کنند که نزدیک منزل و یا محل کارشان و یا در مسیر بین این دو محل باشد. پیدا کردن مکان مناسب برای مطب همان قدر برای یک پزشک باید بااهمیت باشد که پیدا کردن همسری که می‌خواهد یک روابط بلندمدت و سالم و سرشار از شادی با او داشته باشد.

۲-      جمعیت مردم منطقه

هرچقدر که جمعیت مردم منطقه‌ای که مطب شما در آن قرار دارد بیشتر باشد احتمال اینکه بیماران بیشتری داشته باشید بالاتر است. برای بررسی جمعیت نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا در آن منطقه منازل به صورت آپارتمان‌نشینی‌هایی با تعداد واحد زیاد است و یا کمتر از سه طبقه و کم واحد هستند؟
  • آیا مردم منطقه معمولاً خانواده‌های تک فرزندی هستند و یا خانواده‌های چند فرزندی؟
  • بررسی کنید آیا اشخاص میان‌سال و سالخورده بیشتر در آن منطقه زندگی می‌کنند و یا اشخاص جوان؟ و همچنین در نظر بگیرید کدام قشر سنی بیشتر مشتریان شما هستند؟ مثلاً یک متخصص رینوپلاستی بهتر است در منطقه‌ای که جوانان بیشتری دارد مطب داشته باشد درحالی‌که یک متخصص سرطان بهتر است در جایی مطب داشته باشد که افراد سالخورده بیشتری در آنجا زندگی می‌کنند.
  • آیا پیش‌بینی رشد جمعیت در آن منطقه می‌کنید؟ مثلاً بررسی کنید آیا پروژه‌های عمرانی از قبیل شهرک‌سازی در آن منطقه در حال انجام است یا خیر؟

 

۳-      دسترسی به جای پارک و سیستم حمل‌ونقل عمومی

بسیاری از بیماران اگر ببینند دسترسی به پزشک مورد نظرشان سخت است و حق انتخاب دیگری دارند به راحتی قید مراجعه به آن پزشک را زده و گزینه راحت‌تر را انتخاب می‌کنند. بنابراین بسیار مهم است که خود را جای بیمارانتان قرار داده و ببینید آیا برای مراجعه به شما مشکلی دارند؟ برای بیمارانی که خودرو شخصی دارند جای پارک مناسب بسیار بااهمیت است. همچنین اگر صبح‌ها هم به مطب می‌روید، وضعیت طرح ترافیک و طرح زوج و فرد را نیز برای انتخاب مطبتان در نظر بگیرید تا بیمارانتان برای مراجعه به شما مشکلی نداشته باشند. برای بیمارانی که خودرو شخصی ندارند بسیار مهم است که مطب پزشکشان قابل‌دسترسی آسان از طریق سیستم حمل‌ونقل عمومی باشد. با توجه به وضعیت اقتصادی دشوار در جامعه، کمتر کسی حاضر است علاوه بر پرداخت هزینه‌های سنگین درمان و دارو مبلغی هم بابت کرایه آژانس جهت حضور در مطب بدهد.

۴-      چه پزشک‌هایی با چه تخصص‌هایی در آن منطقه هستند؟

یکی از مسائل مهم در راه‌اندازی هر کسب و کاری بررسی عرضه و تقاضا است. بررسی کنید چه تعداد پزشک در تخصص شما در آن منطقه فعالیت می‌کنند؟ آیا با توجه به موقعیت و جمعیت منطقه، حضور پزشکی با همان تخصص در آنجا مورد نیاز است؟

همچنین حضور پزشک‌هایی با تخصص‌های دیگر را نیز بررسی کنید. یکی از عوامل تأثیرگذار برای موفقیت در کسب‌وکار ایجاد مشارکت انتفاعی است. بدین معنی که شما می‌توانید با متخصص‌هایی که در آن منطقه هستند مذاکره کرده و بیمارانتان را به همدیگر ارجاع دهید. این کار باعث به وجود آمدن یک سود متقابل برای پزشک‌هایی با تخصص‌های متفاوت در یک منطقه می‌شود.

۵-      آیا بیمارستان و یا مراکز درمانی در نزدیکی مطبتان وجود دارد؟

اگر مطب شما در جایی باشد که تردد بیماران در آن منطقه بیشتر است امکان جذب بیماران بیشتری برای شما وجود دارد. بنابراین وجود بیمارستان و یا مراکز درمانی اطراف مطب شما یک مزیت محسوب می‌شود.

۶-      قیمت خرید و یا اجاره مطب

قیمت خرید و یا اجاره مطب را در منطقه مورد نظرتان بررسی کنید و ببینید آیا به همان نسبت می‌توانید از بیمارانتان حق ویزیت دریافت کنید؟ و یا بررسی کنید به ازای پرداخت هزینه بالا برای خرید یا اجاره مطبتان آیا تعداد بیماران به اندازه مورد نظرتان زیاد هست تا هزینه‌هایتان قابل توجیه باشد؟ پزشکانی هوش مالی بالایی دارند که به تناسب سرمایه‌گذاری‌ای که برای مطبشان کرده‌اند بازگشت سرمایه داشته باشند.

محمد ظهره‌وند

منبع: پزشک موفق

با عضویت در وب سایت پزشک موفق مقالات جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد