مهمترین اصل وفادارسازی بیماران

بسیاری از پزشکان از روش‌های مختلف تبلیغاتی برای جذب بیماران استفاده می‌کنند. این روش‌های تبلیغاتی کمک می‌کنند بیماران جدیدی برای اولین بار به مطب مراجعه نمایند ولی اگر یک پزشک برنامه‌ای برای وفادار سازی بیمارانش نداشته باشد ممکن است بیماران برای بار دوم به او مراجعه نکنند.

در واقع سودآوری و افزایش تعداد بیماران زمانی حاصل می‌شود که شما برنامه‌ای طراحی نمایید که یک بیمار پس از اینکه یک بار به شما مراجعه نمود برای سالیان سال هر وقتloyalpatients به مشکلی برخورد به شما مراجعه نماید. به این کار سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌گویند. اگر شما برای تبلیغات هزینه‌ای انجام دهید گامی موثر در جذب بیماران جدید برداشته‌اید اما اگر پس از اولین حضور بیمار برنامه‌ای برای وفادار سازی او نداشته باشید این سرمایه‌گذاری شما یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت است و نسبت به هزینه‌ای که متقبل شده‌اید بازخورد مورد نظر و دلخواهی را دریافت نخواهید کرد. پیروی از تکنیک های برند سازی شخصی کمک می‌کند که شما به یکی قدرتمند‌ترین پزشکان در حوزه خود معرفی شوید. گام اول در برند سازی شخصی این است که تا می‌توانید تخصص و تجربه خود در حرفه پزشکی را بالا ببرید تا بتوانید بهترین تجویزها و حرفه‌ای‌ترین جراحی‌ها را داشته باشید و گام دوم و نهایی کسب موفقیت این است که در تبلیغات، ایجاد حس خوب در بیماران و وفادار سازی بیماران مهارت بسیار بالایی داشته باشید. همیشه داستان ونسان ونگوگ نقاش معروف را به یاد داشته باشید. او با وجود اینکه جزو یکی از برترین نقاشان تاریخ به شمار می‌رود اما به علت ناتوانی در تبلیغ و معرفی تابلوهای بی‌نظیر خود، تمامی عمرش را در فقر سپری کرد. افزایش تبحر و تخصص پزشکی و توانمند بودن در معرفی خود به مردم ۲ راز موفقیت برای هر پزشک است که نقش هر یک از آن‌ها بسیار حیاتی است و اگر در کنار یکدیگر قرار گیرند باعث توانمندی و موفقیت باورنکردنی شما می‌شود.

مهم‌ترین اصل در وفادار سازی بیماران، توجه است. در نگاه کلی تر و خارج از مباحث کاری، توجه به افراد در زندگی شخصی هم تأثیر بسیار زیادی در بهبود کیفیت زندگی خواهد داشت. با وجود این، برخی افراد در زندگی شخصی و شغلی این موضوع مهم را نادیده می‌گیرند. برای اینکه بدانید چقدر به بیماران خود توجه می‌کنید به سؤالات زیر پاسخ دهید؟

 • سیستم نوبت دهی در مطب شما چگونه است؟ آیا طوری طراحی‌شده که بیماران زمان کمی را در مطب انتظار بکشند و یا بیماران با وجود شرایط بد جسمی باید ساعت‌ها پشت در انتظار بکشند و خسته و عصبی شوند؟
 • آیا تعداد صندلی‌ها کافی و کیفیت آن‌ها مناسب است یا نیمی از بیماران مجبورند ایستاده انتظار بکشند و یا بر روی صندلی‌های پلاستیکی بی‌کیفیت، کمردرد بگیرند؟
 • نظافت مطب چگونه است؟ آیا مطب شما از تمیزی نمادی از سلامتی است یا از کثیفی یک سیستم مکانیزه انتقال‌دهنده میکرب، ویروس و باکتری است؟
 • آیا در مطب شما سرویس بهداشتی مناسب جهت استفاده بیماران وجود دارد؟ آیا این سرویس بهداشتی مرتب تمیز می‌شود و ضروریاتی از قبیل آینه، دستمال کاغذی، مایع شستشوی دست و سطل آشغال در آن قرار دارد؟
 • برخورد منشی شما با بیماران چگونه است؟ آیا ظاهر مرتبی دارد؟ با لبخند پذیرای بیماران است یا با عصبانیت؟ آیا وقتی بیماران سؤالی دارند و یا در زمینه‌ای نیاز به مشاوره دارند مثل یک مشاور دلسوز عمل می‌کند؟
 • آیا در مطب شما یک سیستم صوتی باکیفیت وجود دارد که برای بیماران یک موسیقی ملایم با صدای آرام پخش کند؟
 • با توجه به اینکه احتمال وجود ویروس و باکتری در مطب زیاد است آیا یک دستگاه تصفیه‌کننده هوا در مطب قرار داده‌اید؟
 • سیستم نورپردازی مطب چگونه است؟ آیا از لامپ‌هایی با نور‌های قوی و زننده که برای بیماران سر درد می‌آورند استفاده می‌کنید و یا یک سیستم نورپردازی حرفه‌ای با لامپ‌های مخفی و رنگ‌های آرامش‌بخش دارید؟
 • آیا جواب سؤال‌های متداول بیماران از قبیل تعرفه ویزیت و بیمه‌ها، شماره تاکسی سرویس‌ها و نشانی مراکز عکس‌برداری و آزمایشگاه‌هایی که بیماران باید به آن مراجعه کنند را بر روی یک تابلو و به صورت خوانا بر دیوار مطبتان نصب‌کرده‌اید یا منشی شما مجبور است روزی صد بار به این سؤالات تکراری پاسخ دهد و در سالن انتظار همهمه به وجود آید؟
 • آیا از یک اسانس خوشبوکننده هوا در مطبتان برای ایجاد یک حس خوب در بیماران استفاده می‌کنید؟
 • آیا مجله‌هایی که برای مطالعه بیماران قرار می‌دهید پاسخگوی تمامی سلیقه‌ها هست؟ مثلاً خانوادگی، ورزشی، تکنولوژی، بهداشت و سلامت خانواده، سینمایی، جدول و غیره. آیا مجلات شما به‌روز است یا تاریخ آن برای یک سال پیش است؟

همان طور که می‌بیند آیتم‌های بسیاری است که توجه به آن‌ها کمک می‌کند تأثیر بسیار بهتری را بر بیماران داشته باشیم، هر حرکت مثبتی که با انجام آن بیماران احساس کنند که توجه بیشتری به آن‌ها می‌شود یک گام موثر در وفادار سازی بیماران است.

وب‌سایت پزشک موفق هر هفته مقالاتی بر اساس علم روز دنیا در راستای تقویت برند شخصی ارائه خواهد کرد. امید است که مورد توجه شما پزشکان و سروران گرامی قرار گیرد.

محمد ظهره‌وند

منبع: پزشک موفق

با عضویت در وب سایت پزشک موفق مقالات جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد