طبقه‌بندی پنج‌گانه هوش مالی (برگ دوم)

طبقه بندی پنج‌گانه هوش مالی

طبقه بندی پنج‌گانه هوش مالی

فقرا دارای سلامتی پایین تر، تحصیلات کمتر و طول عمر کوتاه‌تری هستند.

پول مهم‌ترین مسئله زندگی نیست اما بر بسیاری از مسائل مهم زندگی تأثیرگذار است. شاید پیش خودتان فکر کنید که از درآمد کافی برخوردار هستید و با درآمدی که دارید، نیازهای زندگی‌تان را می‌توانید برطرف کنید. حال تصور کنید که با افزایش هوش مالی‌تان به یک کارآفرین موفق تبدیل‌شده‌اید و علاوه بر ثروتمند کردن خودتان برای تعدادی از افراد جامعه اشتغال‌زایی کرده‌اید. کدام حالت لذت‌بخش تر است؟!!!

پزشکان، مهندسین و معلمین بسیار موفقی داریم که دارای درآمد متوسطی هستند اما هیچ کارآفرین بسیار موفقی نداریم که ثروتمند نباشد. برای افزایش هوش مالی در پنج زمینه باید خودمان را رشد دهیم. در واقع هوش مالی به پنج دسته تقسیم می‌شود:

هوش مالی شماره ۱ : پول بیشتر درآوردن

هوش مالی شماره ۲ : حفظ پول

هوش مالی شماره ۳ : بودجه‌بندی پول

هوش مالی

شماره ۴ : تقویت پول

هوش مالی شماره ۵ : بهبود اطلاعات مالی

 

هوش مالی شماره ۱ : پول بیشتر درآوردن

برای بیشترپول درآوردن نیازمند ایجاد تغییرات مثبت در کارمان هستیم، که این تغییرات جنبه‌های مختلف کاری را دربرمی گیرد. ما در هر حرفه‌ای که فعالیت می‌کنیم به قشر خاصی از مردم خدمات ارائه می‌دهیم. هر چقدر که خودمان را مصمم کنیم که هر روز خدمات بهتر و عالی تری را ارائه کنیم یک لذت متقابل در خود و افراد خدمات گیرنده ایجاد می‌کنیم که این لذت یک انرژی مضاعف برای تلاش بیشتر در جهت رشد قابلیت‌هایمان ایجاد می‌کند.

شاید این سؤال به ذهنتان برسد که در چه زمینه‌هایی نیاز به رشد داریم تا هوش مالی شماره یک خود را افزایش دهیم. این ابعاد شامل افزایش مداوم دانش و تبحر ما در زمینه کاری‌مان، افزایش دانشمان در زمینه روانشناسی و چگونگی برقراری ارتباط بهتر با انسان‌ها (هوش اجتماعی)، افزایش دانشمان در زمینه چگونگی ساختار مغز و تغییر خلق و خو و ثبت عادات مثبت و کنترل روحیات (هوش هیجانی) و در نهایت افزایش دانشمان در زمینه درک بهتر ساختار آفرینش دنیا و قوانین هستی جهت پذیرش اتفاقات غیرمنتظره و هولناک زندگی (هوش مذهبی) می‌باشد.

هوش مالی شماره ۲ : حفظ پول

منظور از حفظ پول، پرداخت مالیات کمتر برای کار و حرفه‌تان می‌باشد. به عنوان مثال شخصی که ۲۰ درصد درآمدش را برای مالیات می‌پردازد؛ درم قابل شخصی که ۳۵ درصد درآمدش را برای مالیات می‌پردازد از هوش مالی شماره ۲ بالاتری برخوردار است و یا شخصی که به دلیل نوشتن دفاتر حسابداری و ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی، مالیات کمتری می‌پردازد به طرز قابل اندازه‌گیری ای نسبت به کسی که علی الرأس شده و مشمول جریمه دیرکرد می‌شود، هوش مالی بالاتری دارد.

 

هوش مالی شماره ۳ : بودجه‌بندی پول

بسیاری از مردم پول زیادی را به دست می‌آورند اما از حفظ پول خود عاجزند. البته منظور از بودجه‌بندی چشم‌پوشی از نیازهایتان جهت پس انداز بیشتر پول نیست بلکه داشتن هوش و توانایی بالا در تقسیم‌بندی پولتان است به طوری که هم نیازهای اصلی زندگی را پوشش دهد و هم پس اندازی جهت سرمایه‌گذاری و تقویت پولتان در اختیار شما قرار دهد.

 

هوش مالی شماره ۴ : تقویت پول

اگر شما بودجه‌بندی مناسبی برای پولتان داشته باشید مقداری از درآمدتان پس از کسر هزینه‌های زندگی باقی می‌ماند. احمقانه‌ترین کاری که برای تقویت پولتان می‌توانید انجام دهید این است که  آن را به عنوان سپرده سرمایه‌گذاری در بانک قرار دهید. معمولاً بانک‌ها سودی که برای سپرده‌های شما در نظر می‌گیرند پایین تر از نرخ تورم موجود در کشور می‌باشد، مثلاً اگر نرخ تورم کشور ۳۰ درصد باشد؛ بانک‌ها حداکثر ۲۰ درصد سود برای سپرده شما در نظر می‌گیرند، این بدین معنی است که حتی با گرفتن سود بانک، سالیانه ۱۰ درصد از ارزش سرمایه شما کاسته می‌شود بنابراین برای استفاده از سرمایه‌تان ۲ راه حل خوب پیش رو دارید. اولین راه حل این است که پولتان را در کار و حرفه‌تان سرمایه‌گذاری کنید به طوری که درآمدتان به مرور افزایش یابد و دومین راه حل این است که اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار بورس یا بازار مسکن و یا انجام معامله‌های پرسود خارج از حرفه‌تان بپردازید که این نیازمند تقویت هوش مالی شماره ۵ است.

 

هوش مالی شماره ۵ : بهبود اطلاعات مالی

کم ریسک ترین و کم سودترین نوع سرمایه‌گذاری برای دارایی‌تان، سپرده‌گذاری در بانک است. اگر اطلاعات مالی خوبی نداشته باشید هرچقدر که بخواهید سود بیشتر از سرمایه خود به دست آورید سرمایه‌گذاری پر ریسک تری خواهید داشت تنها راه کم کردن ریسک در سرمایه‌گذاری‌های پرسود، افزایش دانش مالی‌تان است. تنها با افزایش دانش مالی‌تان این توانایی را دارید که تشخیص دهید در چه زمانی چه نوع سرمایه‌گذاری انجام دهید و همچنین خیلی دقیق تر می‌توانید تخمین بزنید که هر سرمایه‌گذاری چه مقدار سود و طی چه زمانی برای شما به همراه خواهد داشت.

در مقاله بعدی در مورد تقویت هر یک از این پنج هوش مالی به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

بر اساس آموزه‌های رابرت کیوساکی

گردآوری و بازنویسی: محمد ظهره وند

منبع: پزشک موفق

با عضویت در وب سایت پزشک موفق مقالات جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد