تحول جدید در دنیای تبلیغات

تحول در وب‌سایتدر گذشته روش‌های تبلیغاتی بسیار محدود بود و افراد و شرکت‌ها برای تبلیغ محصولات یا خدماتشان می‌توانستند برای سالیان سال از چند روش ثابت استفاده کنند و جواب خوبی بگیرند. با توجه به پیشرفت روز به روز تکنولوژی و متحول شدن روش‌های ارتباطی بین انسان‌ها تاکتیک‌های تبلیغاتی روز به روز در حال تغییرند.

برخی اوقات استفاده از یک تکنولوژی جدید حتی قبل از اینکه کاملاً جا بیافتد جای خود را به استفاده از یک تکنولوژی دیگر می‌دهد. چندین سال پیش موسیقی را بر روی نوارهای کاست ضبط می‌کردیم. با ظهور سی دی یک تحول عظیم در ذخیره اطلاعات رخ داد اما این تکنولوژی قبل از اینکه به طور کامل جای خود را بین مردم باز کند جایگزین فلش، دستگاه‌های MP3 Player و موبایل شد.

استفاده از وب‌سایت در سال ۱۹۹۱ آغاز شد، ۱۰ سال بعد کم‌کم بین مردم رواج یافت. در جامعه پزشکی ایران هنوز درصد زیادی از پزشکان یک وب‌سایت شخصی ندارند، عده‌ زیادی طی ۵ سال اخیر وب‌سایت خود را طراحی کرده‌اند و نکته جالب اینجاست که قبل از اینکه وب‌سایت برای پزشکان ایران جا بیافتد استفاده سنتی از وب‌سایت رو به انقراض است.

چرا وب‌سایت‌های سنتی رو به انقراض هستند؟

با ظهور موبایل‌های هوشمند طی چند سال اخیر قواعد بازی تبلیغات تغییر کرده است و وب‌سایت‌ها کم‌کم جای خود را به اپلیکیشن‌های موبایل می‌دهند. طی چند سال اخیر شاهد بوده‌اید که شبکه اجتماعی Facebook به سلطان ارتباطات مردمی تبدیل شد اما پس از چند سال کم‌کم جای خود را به اپلیکیشن های Viber، WhatsApp، Instagram و ده‌ها اپلیکیشن دوست‌داشتنی دیگر داده است. این تغییر در ذائقه مردم، آقای مارک زاکربرگ مدیرعامل شبکه اجتماعی فیس بوک را وادار کرد تا برای اینکه از غافله عقب نماند ۱۶ میلیارد دلار برای خرید اپلیکیشن WhatsApp هزینه نماید.

حال سؤال اینجاست که برای به‌روز بودن با تکنولوژی چه کاری از دستمان بر می‌آید؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا بهتر است بررسی کنیم که ذائقه مردم چگونه تغییر کرده است!

اولین تغییر بزرگ این است که مردم دیگر تمایل ندارند از طریق کامپیوتر شخصی و لپ‌تاپ، وب‌سایت‌ها را بررسی کنند و بیشتر دوست دارند که با موبایل یا تبلت خود این کار را انجام دهند. در حال حاضر ۶۰ درصد پزشکان ایمیل‌های وب‌سایت پزشک موفق را با موبایل خود چک می‌کنند و متخصصین دنیای مجازی پیش‌بینی کرده‌اند تا سال ۲۰۱۷ تمایل به استفاده از لپ‌تاپ و کامپیوتر جهت اتصال به اینترنت و فضای مجازی بسیار کم شده و ۹۰ درصد مردم از موبایل و تبلت جهت این کار استفاده خواهند کرد.

بنابراین اگر وب‌سایت دارید و یا می‌خواهید وب‌سایتی طراحی کنید، از طراح وب‌سایت خود بخواهید که تنظیمات وب‌سایت را طوری انجام دهد که قابلیت نمایش در موبایل و تبلت را داشته باشد در واقع نیاز است که وب‌سایت شما نسخه موبایل ورژن داشته باشد. بدین معنی که نوشته‌های وب‌سایت شما قابلیت reflow شدن داشته باشد و سایز فونت نوشته‌های شما با کوچک شدن صفحه نمایش کاربران وقتی که از موبایل استفاده می‌کنند کوچک نشود.

می‌توانید همین الآن نمایش وب‌سایت خود را روی گوشی موبایلتان تست کنید. اگر با باز شدن صفحه وب‌سایت روی گوشی شما همه نوشته‌ها ریز هستند به طوری که بدون زوم کردن قابل خواندن نیستند یعنی وب‌سایت شما تنظیمات reflow شدن متن را ندارد و مراجعه‌کننده به وب‌سایت مجبور است ابتدا متن را زوم کرده و برای خواندن هر خط با انگشت خود متن را عقب جلو کند تا به آخر خط برسد، این کار برای خوانندگان بسیار سخت است و باعث می‌شود در آینده مراجعه‌کنندگان به وب‌سایت شما کم شود.

تغییر بزرگ دیگری در ذائقه مردم اتفاق افتاده است که بهتر است در تبلیغات خود رعایت کنید:

مردم دیگر تمایلی به خواندن مقاله‌های بلند ندارند. اگر در وب سایتتان برای مردم مطلب و مقاله می‌نویسید از نوشتن مقاله‌های بلند خودداری کنید و اگر مطلبتان زیاد است آن را به چندین مطلب کوتاه با عناوین مختلف تقسیم کنید. آمار گوگل نشان داده است که علاقه مردم به اطلاعاتی که به صورت فیلم و صوت و عکس هست بسیار بیشتر از اطلاعات متنی است. مثلاً اگر کسی دوست دارد درست کردن یک دسر را یاد بگیرد تمایل دارد فیلم آموزش ویدئویی آن را دانلود کند تا اینکه دستورالعمل متنی آن را بخواند.

رعایت نکات تبلیغاتی کمک می‌کند که هزینه‌های تبلیغاتی شما به باد نرود. افراد هوشمند در تبلیغات هر روز جایگاه ویژه‌تری را در ذهن مخاطبان خود ایجاد می‌کنند و افراد غیر هوشمند تنها وقت و پول خود را هدر می‌دهند و شاهد پیشرفت رقبایشان خواهند بود.

محمد ظهره وند

محمد ظهره‌وند

منبع: پزشک موفق

با عضویت در وب سایت پزشک موفق مقالات جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد