پولتان را با خرید بدهی‌ها تمام نکنید (برگ چهارم)

!پولتان را با خرید بدهی‌ها تمام نکنید

!پولتان را با خرید بدهی‌ها تمام نکنید

آیا تا به حال این سؤال به ذهنتان رسیده است که چرا برخی از اقشار پر درآمد جامعه تا آخر عمر، متوسط باقی می مانند و هیچ‌وقت ثروتمند نمی‌شود؟

جوابش خیلی ساده است. آن‌ها مفهوم بدهی و دارایی را نمی‌دانند و در تمام طول عمر به جای این که دارایی بخرند؛ بدهی می‌خرند. در این مقاله می‌خواهیم درباره مفهوم بدهی و دارایی صحبت کنیم تا شما این اشتباه فاحش مالی را مرتکب نشوید.

اگر خرید چیزی باعث کم شدن پول شما شود به آن بدهی می‌گویند و اگر خرید چیزی باعث شود که به مرور زمان پول شما زیاد شود به آن دارایی می‌گوییم. طبق این تعریف شما مدل ماشینتان را بالا می‌برید، لوازم خانه می‌خرید، خانه‌تان را بزرگ‌تر می‌کنید و خریدهایی از این نوع، در واقع شما بدهی خریده‌اید. چون از پولتان کاسته‌اید. این در حالی است که قشر متوسط تصور می‌کنند که این نوع خریدها، خریدن دارایی است. آن‌ها فکر می‌کنند که ماشینی که سوار می‌شوند، خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند و لوازم خانه‌شان جزو دارایی‌هایشان محسوب می‌شود ولی در اشتباه‌اند. علت این که بعضی اقشار پر درآمد جامعه هیچ‌وقت ثروتمند نمی‌شوند و تا پایان عمر در رده قشر متوسط باقی می مانند؛ درک نکردن مفهوم دارایی و بدهی است. آن‌ها به محض این که حقوقشان افزایش می‌یابد یا مبلغی را پس انداز می‌کنند به موازات آن هزینه‌های زندگی خود را افزایش می‌دهند و سعی می‌کنند سبک زندگی خود را بهتر کنند بنابراین خانه‌شان را بزرگ‌تر می‌کنند، ماشین بهتر می‌خرند، لوازم خانه خوب و لباس‌های گران‌قیمت می‌خرند و به سفرهای خارج از کشور می روند.

شاید سؤال این باشد که مگر ثروتمندان این کارها را انجام نمی‌دهند؟ آن‌ها که این اقدامات را با هزینه‌های بسیار بالاتری انجام می‌دهند! حق با شماست ولی راز موفقیت ثروتمندان در درک مفهوم خرید بدهی و دارایی است. ثروتمندان برای خرید بدهی‌ها مانند خانه بهتر، ماشین بهتر، سفر خارج از کشور و غیره صبور هستند، آن‌ها ابتدا پس‌اندازشان را صرف خرید دارایی می‌کنند، خرید دارایی می‌تواند اقدام به انجام سرمایه‌گذاری‌های پرسود مثل مسکن، بورس، سهام و یا هر چیزی باشد که سرمایه شما را تقویت می‌کند. آن‌ها همچنین در زمینه شغلی خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا درآمدشان را بیشتر افزایش دهند. سپس از پول مازاد ایجادشده حاصل از سرمایه‌گذاری یا خرید دارایی‌ها که به آن جریان نقدینگی می‌گوییم اقدام به خرید بدهی‌های دوست‌داشتنی مثل خانه بزرگ‌تر یا ماشین بهتر می‌کنند. البته این کار باعث می‌شود که آن‌ها کمی دیرتر به آرزوهایشان برای خرید چیزهای دوست‌داشتنی در زندگی برسند ولی با این کار اولاً سرمایه اصلی آن‌ها حفظ ‌شده و دست‌نخورده باقی می‌ماند، دوماً با انجام هر سرمایه‌گذاری هوش مالی‌شان افزایش پیداکرده و آماده انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تر می‌شوند. برای انتخاب کردن این سبک زندگی و قرار گرفتن در مسیر کسب ثروت نیاز دارید که هر روز هوش مالی خود را افزایش دهید تا بتوانید با پس اندازه‌ای خود سرمایه‌گذاری‌های بهتر و پرسودتری انجام دهید.

 پروسه تقویت هوش مالی یک روند پله‌پله و مادام‌العمر است و با انجام هر سرمایه‌گذاری، شما هوشمندتر خواهید شد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری‌های پرسود را بهتر خواهید دید.

در مقاله‌های بعدی همراه ما باشید.

 بر اساس آموزه‌های رابرت کیوساکی

گردآوری وبازنویسی: محمد ظهره وند

منبع: پزشک موفق

با عضویت در وب سایت پزشک موفق مقالات جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد