نگذاریم غارتگران پولمان را بدزدند (برگ پنجم)

 1234

نگذاریم غارتگران پولمان را بدزدند!

نگذاریم غارتگران پولمان را بدزدند!

در ایام قدیم بازرگانان تمام تلاش خود را می‌کردند که از دارایی خود در برابر راهزنان محافظت کنند. در دنیای پیشرفته امروزی و با نقل و انتقال الکتریکی پول  تا حدود زیادی از دست دزدان و راهزنان راحت شده‌ایم ولی خطری به مراتب بدتر و وحشتناک تری ما را تهدید می‌کند. راهزنان جدید دیگر سلاح گرم یا سرد استفاده نمی‌کنند، آن‌ها با روش‌های جدیدتری پولمان را از جیبمان بیرون می‌کشند.

سازمان‌های بزرگی مثل اداره مالیات تا بفهمند از محلی درآمدی کسب کرده‌ایم به سراغمان می‌آیند. بانک‌ها به ازای ارائه سودی ناچیز، سرمایه‌مان را می‌گیرند. برخی فروشندگان، محصولات فوق‌العاده بی‌کیفیتی را به ما می‌فروشند، برخی از وکیلان از عدم اطلاع ما از قانون سوءاستفاده کرده، دستمزدی چند برابر می‌گیرند. برخی دلالان در هنگام خرید با ارائه اطلاعات اشتباه ما را گمراه می‌کنند و برخی از اطرافیانمان که داعی عشق و یا دوستی هستند پس از بیرون کشیدن پول ما از جیبمان، ناگهان ناپدید می‌شوند. هر چقدر که بهتر این غارتگران مدرن را بشناسیم؛ بهتر می‌توانیم از پول خود محافظت کنیم.

همان طور که در مقاله‌های قبل ذکر شد برای تقویت هوش مالی‌مان، نیاز است پنج مهارت را در خود پرورش دهیم. هوش مالی شماره ۲ یا همان مهارت دوم، توانایی حفظ پول است. از روی درآمد خالص افراد می‌توانیم به هوش مالی شماره ۲ آن‌ها پی ببریم. درآمد خالص از کسر هزینه‌ها از درآمد کل به دست می‌آید.

 فرض کنید دو نفر هر کدام ۱۰ میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشند، نفر اول ماهانه ۵ میلیون تومان صرف هزینه‌هایش می‌شود و نفر دوم ماهانه ۲ میلیون تومان را برای هزینه‌هایش می‌پردازد. بنابراین می‌توانیم بگوییم نفر دوم هوش مالی بالاتری دارد و پول خود را بسیار بهتر از نفر اول در برابر هزینه‌ها می‌تواند حفظ نماید.

هر چقدر که پولمان را بیشتر در برابر هزینه‌ها حفظ کنیم، می‌توانیم پس انداز بیشتری داشته باشیم و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری را با پولمان انجام دهیم.

می‌دانید چگونه از پولمان در برابر غارتگران محافظت کنیم؟

اول به سراغ مالیات می‌رویم. اشخاصی که کسب‌وکار شخصی دارند بسیار بیشتر با مالیات سروکار دارند. مسلماً شما نمی‌توانید مالیات‌هایتان را پرداخت نکنید ولی آیا می‌دانید که ثروتمندان مالیات‌های بسیار کمتری از بقیه می‌پردازند؟!

قوانین مالیاتی شامل هزاران تبصره است که با آگاهی از آن‌ها می‌توانید در بسیاری از موارد مالیات کمتری بپردازید و یا حتی در برخی موارد به صورت کاملاً قانونی مالیات را دور بزنید و اصلاً هیچ مالیاتی را نپردازید. استفاده از مشاورین مالی خوب، کلید طلایی برای حفظ پول در برابر مالیات است. مطمئن باشید اگر کمی از درآمدتان را صرف استخدام یک مشاور مالی خوب نمایید؛ مبلغ قابل‌توجهی از درآمدتان را می‌توانید در برابر مالیات‌ها حفظ کنید. اگر قصد ثروتمند شدن دارید به هیچ‌وجه به شما توصیه نمی‌کنم که پولتان را در بانک بگذارید به این دلیل که نرخ سود بانک‌ها همیشه کمتر از نرخ تورم کشور است. مثلاً اگر نرخ تورم کشور ۳۰ درصد باشد، بانک‌ها حداکثر سالانه ۲۰ درصد به شما سود ارائه می‌کنند، این بدان معنی است که نه تنها در پایان سال ارزش پول شما اضافه نشده، بلکه ۱۰ درصد از ارزش پول شما کاسته شده است.

غارتگر بعدی که پول ما را از جیبمان بیرون می‌کشد خرید محصولات بی‌کیفیت و یا خرید محصولات غیرضروری زندگی است. اشخاص باهوش مالی بالا همیشه در مقابل وسوسه خرید اقلام غیرضروری مقاومت می‌کنند و با پس انداز پولشان این توانایی را در خود ایجاد می‌کنند که اقلام ضروری زندگی‌شان از نوع باکیفیت‌ترین آن خریداری کنند.

غارتگران بعدی مشاورین تجاری بی‌کفایت هستند. گرفتن مشورت از کسانی که صلاحیت و یا دانش کافی در آن زمینه‌ی مورد نظر را ندارند بیش‌ترین ضررهای مالی را نصیب ما خواهد کرد. به کار گرفتن مشاوران کارکشته حتی به ازای پرداخت حق‌الزحمه بالا هم مقرون به صرفه است.

و در پایان اگر دوستان یا اطرافیان از ما پولی به عنوان قرض درخواست کردند بهتر است قبل از قرض دادن پولمان به آن‌ها، نکات زیر را مد نظر قرار دهیم.

اول بررسی کنیم آیا شخصی که مبلغی از ما درخواست کرده به اندازه آن مبلغ برای ما ارزش و اعتبار دارد! اگر ارزش و اعتبار آن شخص نزد ما کمتر از مبلغ درخواستی بود حتماً تضمین‌هایی از او مانند چک یا سفته و یا کالایی ارزشمند دریافت کنیم و همچنین بررسی کنیم که با توجه به وضعیت درآمدش آیا توانایی دارد که تا زمان وعده داده‌شده پولمان را به ما بازگرداند یا نه !

امید است که با به‌کارگیری نکات فوق بتوانیم محافظت بهتر از پولمان در برابر هزینه‌های زندگی داشته باشیم.

برای تقویت هر چه بیشتر هوش مالی در مقاله‌های بعدی همراه ما باشید.

بر اساس آموزه‌های رابرت کیوساکی

گردآوری و بازنویسی: محمد ظهره وند

منبع: پزشک موفق

با عضویت در وب سایت پزشک موفق مقالات جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد