۳ توصیه بسیار مهم در استفاده و نگهداری از لنز

lensلنزهای جراحی از جمله آسیب‌پذیرترین و گران‌ترین ابزار جراحی در اتاق عمل می‌باشند. بارها دیده‌ شده که در اثر استفاده نادرست در اتاق عمل از جمله بی‌احتیاطی، شستشوی نادرست و نگهداری نادرست، لنزها پس از مدت زمان کوتاهی از فروش آن، در اثر تار شدن، ضربه دیدن و یا آسیب دیدن فیبرهای نوری غیر قابل استفاده می‌شوند. این در حالی است که برخی مراکز درمانی با آگاهی از استفاده صحیح لنز با وجود عمل‌های جراحی زیاد در طول روز حداقل به مدت ۵ سال استفاده مفیدی از لنز خود داشته‌اند.

در این مقاله ۳ اصل اساسی در نگهداری لنز ارائه می‌شود:

۱- اتصال کابل نور به لنز:

بسیار دیده‌شده که به هنگام شروع جراحی، پرسنل اتاق عمل کابل نور را که جهت ضدعفونی در محلول قرار داده‌اند از محلول ضدعفونی بیرون آورده و بلافاصله به کانکتور نور لنز متصل می‌کنند. لطفاً حتماً دقت نمایید که کابل نور را در حالتی که سر آن خیس است به کانکتور نور لنز متصل نکنید، زیرا پس از روشن کردن منبع نور به علت حرارت زیادی که در محل اتصال لنز به کابل نور به وجود می‌آید باعث سوختن محل اتصال و آسیب دیدن فیبرهای نوری داخل لنز و داخل کابل نور سرد می‌شود. بنابراین توجه نمایید که قبل از اتصال کابل نور سرد به تلسکوپ، محل اتصال خشک شود.

۲- تمیزکاری لنز:

منظور از تمیزکاری پاک‌سازی لنز از آلودگی‌هایی است که با چشم قابل رویت هستند مانند بقایایی از خون و یا بافت بیمار. بهتر است بلافاصله بعد از عمل، بدنه لنزها تمیز شوند و نباید بگذاریم خون و بقایای بافت بیمار روی بدنه لنز خشک شود. بهترین محلول برای تمیزکاری لنز، آب مقطر استریل است. لطفاً توجه نمایید که آب مقطر استریل قابل جایگزینی با مایعاتی نظیر نرمال سالین نیست. استفاده از محلول نرمال سالین برای شستشوی لنز ممنوع است. دلیل اول این است که یون‌های کلر موجود در نرمال سالین بسیار واکنش‌پذیر هستند و با انجام واکنش با مواد شیمیایی دیگر باعث از بین بردن لایه‌های محافظ سطوح ابزار می‌شوند که باعث می‌شود بدنه لنز در معرض خطر خوردگی و زنگ‌زدگی قرار گیرد. همچنین بر روی بدنه فلزی لنزهای کمپانی های معتبر آلیاژی با رنگ مات قرار گرفته است تا از انعکاس نور حین جراحی جلوگیری کند که در اثر استفاده مکرر از نرمال سالین، این روکش آلیاژ مات، در اثر خوردگی به مرور از بین می رود. دلیل دوم ممنوع بودن نرمال سالین برای شستشو این است که این محلول حاوی مقادیر زیادی از بلورهای جامد نمک است که باعث خراشیدگی سطوح ابزار می‌شود.

استفاده از مواد دیگری از قبیل بتادین، صابون، ساولن و الکل نیز برای شستشوی لنز توصیه نمی‌شود. از الکل می‌توانید تنها جهت تمیز کردن قسمت‌های شیشه‌ای لنز استفاده نمایید و همچنین به هیچ عنوان از اشیاء نوک‌تیز مانند تیغ و سوزن جهت تمیزکاری استفاده نکنید زیرا این ابزار باعث تخریب سطوح محافظ روی بدنه لنز شده و به مرور زمان باعث خوردگی و زنگ‌زدگی بدنه لنز می‌شوند.

۳- استریل کردن لنز:

متأسفانه برخی از پرسنل اتاق عمل ضد عفونی کردن را با استریل کردن اشتباه می‌گیرند. ضد عفونی به معنای از بین بردن اکثر میکرب‌ها و میکرو ارگانیسم‌های موجود بر روی ابزار جراحی است و در واقع هیچ‌گاه در ضد عفونی ابزار جراحی، میکرب‌ها به طور ۱۰۰ درصد از بین نمی‌روند و انجام جراحی با ابزاری که استریل نشده‌اند همواره با ریسک همراه است. متأسفانه در بسیاری از مراکز درمانی به علت نداشتن ابزار جراحی Backup، به هنگام انجام جراحی‌های پشت سر هم، تنها به ضد عفونی کردن ابزار اکتفا کرده و مرحله استریل را فراموش می‌کنند. توصیه من این است که اگر به علت محدودیت لنزها و ابزار جراحی، آن‌ها را در محلول‌های ضدعفونی قرار می‌دهید حداکثر پس از بیست دقیقه لنز خود را از محلول ضدعفونی بیرون بیاورید. این محلول‌ها معمولاً بسیار خورنده و حاوی موادی نظیر پراستیک اسید هستند که پس از مدتی باعث تاری دید لنزها و خورده شدن لایه محافظ روی بدنه فلزی لنزها می‌شوند.

بهترین روش برای استریل لنز:

بهترین روش برای استریل لنز، استریل آن با دمای پایین است. در این روش لنز در یکی از انواع دستگاه‌های مخصوص استریل دمای پایین قرار داده‌شده و بسته به نوع دستگاه در معرض یکی از گازهای پراکساید هیدروژن (روش پلاسما)، اتیلن اکساید (ETO)، و یا گاز فرمالدئید که البته تفاوت زیادی با قرص‌های فرمالین دارد قرار می‌گیرد و در دمای پایین در حدود ۵۰ الی ۶۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شود. استفاده از این روش جهت استریل لنز باعث افزایش طول عمر آن می‌شود.

اگر به دستگاه‌های استریل دمای پایین دسترسی ندارید در صورتی که روی لنز شما علامت اتوکلاو حک شده است می‌توانید جهت استریل، لنز را در دستگاه اتوکلاو بخار قرار دهید. معمولاً کل پروسه استریل کردن لنز در این روش ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

نکته بسیار مهم:

با توجه به اینکه لنز‌های جراحی از کنار هم قرار گرفتن استوانه‌های شیشه‌ای ساخته‌شده‌اند. با لنز خود مانند یک ظرف کریستالی رفتار کنید زیرا کوچک‌ترین ضربه و یا افتادن آن روی زمین باعث شکسته شدن آن می‌شود. همچنین اگر حین جراحی از کوتر و یا لیزر استفاده می‌کنید حتما سر لنز را از محل کوتر و یا پروب لیزر دور نگه دارید.Flexible Lens

محمد ظهره‌وند

منبع: پزشک موفق

محمد ظهره وند

اگر شما پزشک هستید، مطمئناً تمایل دارید دانش منحصر‌به‌فردی در زمینه نحوه تبلیغات پزشکی بدست آورید. بنابراین پیشنهاد می‌کنم به وب سایت https://www.brandyoutab.com مراجعه نمایید.